Zpět

Co je to právní ochrana klíče?

Přidal: Přidáno: 9. 2. 2014 18:50:58 Počet shlédnutí: 4593

09 Únor 2014

Právní ochrana klíče, personální profil, chráněný profil klíče atd. Tak různě lze pojmenovat jednoduchou, ale velice užitečnou kontrolu výrobu a akopírování klíčů k bezpečnostním vložkám

Co je to právní ochrana klíče?

Určitě někdy u Vás nastala situace, že např. před Vaším odjezdem na dovolenou, jste poprosili sousedy, známé, nebo rodinné příslušníky, ať Vám například zalévají květiny, vyvětrají a podobně. Nebo jste měli doma na práci nějakou firmu (stavební atd). Vtom případě jste museli těmto lidem zapůjčit klíč od svého bytu či domu.

Nebo jste majitelem firmy a klíče od firemního objektu mají Vaší zaměstnanci. Pokud však zaměstnanec ukončí pracovní poměr a vrátí Vám klíče, máte jistotu, že si nenechal vyrobit kopie těchto klíčů?! Co vše se může potom stát tady snad nemá cenu popisovat. Dle statistik dochází k vloupání do bytů, domů či jiných objektů neoprávněným kopirováním klíčů (až 40%).

Proto existuje tzv. právní ochrana klíče, chráněný, nebo personální profil klíče (říkejme tomu jak chceme). Tyto bezpečnostní vložky (zámky) se prodávají v různých bezpečnostních třídách. U těchto vložek bývá přiložená tzv. "BEZPEČNOSTNÍ KARTA" (nepleťme si jí s identifikační kartou). Tato bezpečnostní karta opravňuje majitele karty, přidělávat respektive kopírovat další klíče k těmto vložkám (zámkům). Některé klíče jsou distribuovány do sítě prodejen výroby klíčů a jsou evidovány a tyto prodejny mají smlouvy s výrobci vložek. Evidence spočívá v tom, že každý prodejce musí evidovat klíče na skladě, klíče vyrobené a také tzv. zmetky nebo špatně zkopírované klíče. Tyto klíče mají zpravidla vyražené identifikační čislo prodejny, která tyto klíče kopíruje (každá prodejna má své číslo). Při kopírování se musí předložit bezpečnostní karta a musí se zapsat číslo karty a počet přidělaných kusů. Některé tyto klíče se kopírují pouze u výrobce.

CES vložka

Také existuje varianta, kdy prodejce má vyrobený svůj zákaznický profil a může ho mít patetně - právně chráněn. To znamená, že surové odlitky klíčů k vložkám (zámkům) vlastní jen prodejce těchto bezpečnostních vložek. Tyto klíče se nedají nikde jinde přidělat jen u prodejce těchto vložek. Tato varianta je nejbezpečnější co se tyče ochrany neoprávněného kopírování klíčů, poněvadž odlitky klíčů nemá žádná jiná klíčová služba v EU. Tam kde si bezpečnostní vložku zakoupíte, tak jen u této firmy Vám po dobu životnosti vložky (zámku), budou přidělávat klíče, samozřejmě po předložení bezp. karty.

Pojmy:

Bezpečnostní karta: Karta, kterou musíte předložit při kopírování klíče. Obsahuje identifikační informace daného klíče a výrobce resp. prodejce. Bez této karty se klíče nedají (nesmí) kopírovat.

Identifikační karta: Karta, která je dodávána k vložkám, která obsahuje informace o druhu klíče a jeho "zubech". Klíče se volně přidělávají v jakémkoli klíčnictví.

TOPlist

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info